Blog

Ropa w kopycie - szybsza regeneracja!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ROPA W KOPYCIE - co to za stwór? Czy magnetoterapia zmiennym polem może pomóc?  

Ropa w kopycie czyli ropne zapalenie rogu kopytowego to bardzo częsta przyczyna kulawizny u koni, do której dochodzi w wyniku uszkodzenia (podbicie) lub zaniedbania pielęgnacji kopyt. Najczęstsze przyczyny to ciało obce wbite lub utkwione w podeszwie, zaniedbanie strzałek, uszkodzenia w okolicy koronki (zatrat). W wyniku uszkodzeń dochodzi do

zakażenia i stanu zapalnego w obrębie kopyta, powodujący dużą bolesność, zwiększenie ciepłoty i tętnienie w obrębie rogu kopytowego. W przypadku zaostrzenia stanu zapalnego lub nie udzielenia pomocy na czas pojawić się może opuchlizna w obrębie kości koronowej i stawu pęcinowego.

W zależności czy stan zapalny przyjmie postać powierzchowną czy głęboką okres leczenia waha się odpowiednio od 10 do 90 dni. W przypadku zakażenia powierzchownego wymagane jest stworzenie przez weterynarza ujścia ropie, założenie opatrunku i podanie leków. Pozwala to na szybkie rozpoczęcie procesu gojenia i rozpoczęcia powrotu do sprawności konia. Trzeba jednak pamiętać, że zaniedbanie lub zignorowanie objawów zapalenia powierzchownego może prowadzić do zapalenia głębokiego i perforacji ropy do tkanek głębiej położonych, a nawet do nieodwracalnej martwicy.

Tak zwana ropa w kopycie jest jedną z najczęstszych przyczyn kulawizny u koni i charakteryzuje się bardzo dużą bolesnością. W wyniku bólu dochodzi do przeciążenia całego układu ruchu u konia ze względu na długotrwałe odciążanie chorej kończyny. Dlatego najważniejsza jest szybka reakcja aby przywrócić  prawidłową postawę konia, możliwe to jest dzięki usunięciu bólu i rozluźnieniu napięć w ciele konia. 

W tym bolesnym schorzeniu magnetoterapia zmiennym polem będzie miała kilka zastosowań w zależności od etapu leczenia.

Owijki equimagW pierwszym okresie gojenia - po oczyszczeniu kopyta z ropy przez specjalistę (!) - użycie zmiennego pola magnetycznego pozwoli uzyskać ograniczenie bólu. Działanie przeciwbólowe magnetoterapii odbywa się dzięki wyzwalaniu endogennych substancji przeciwbólowych w organizmie. Jest to czas w którym rozpoczyna się gojenie uszkodzeń powstałych w wyniku ropy w kopycie, wtedy magnetoterapia pomoże poprawić krążenie i jakość przesyłania substancji budulcowych w tkankach. Uszkodzone tkanki będą odbudowywać się szybciej i lepszej jakości, niż w przypadku nie stosowania wsparcia fizykoterapeutycznego.

Skrócenie okresu gojenia ma kluczowy wpływ dla przywrócenia właściwej postawy konia. Ta również potrzebuje wsparcia po okresie przeciążeń powstałych w wyniku bólu. Kiedy koń przenosi ciężar na 3 nogi, w jego ciele dochodzi do napięć mięśni, które mogą się utrwalać w mięśniach głębokich i mieć wpływ na jakość treningu, a w konsekwencji prowadzić do stanów chorobowych kości i stawów (!). Użycie derki zmiennego pola magnetycznego pozwala na poprawę kondycji mięśni, obserwuje się  również funkcję miorelaksacyjną (rozluźnienia mięśni), która sprzyja uzyskaniu prawidłowej postawy konia.

Przeciążone stawy również mogą wykazywać początki stanu zapalnego, zwłaszcza dotyczy to  pozostałych kończyn. Zastosowanie magnetoterapii pozwala zmniejszyć stan zapalny przeciążonych stawów i ścięgien, poprawić ich odżywienie przez poprawę potencjału elektrycznego komórek, a co za tym idzie wymiany substancji odżywczych pomiędzy tkankami i transportującą je krwią.

Aby uzyskać najlepszy efekt stosowania magnetoterapii należy ją prowadzić do momentu pełnego przywrócenia do treningu czyli nie krócej niż do osiągnięcia czystego ruchu w trzech chodach. Ponieważ u każdego konia tkanki regenerują  się w różnym czasie nie można określić dokładnego okresu stosowania magnetoterapii.

Leczenie znacząco komplikuje się i wydłuża, w przypadku zakażeń głębokich, w przebiegu  których może dojść do takich powikłań jak: martwica tworzywa, martwica ścięgna, martwica kości kopytowej i zapalenie kaletki maziowej. Po zdiagnozowaniu tego stanu rozpoczyna się długi i bolesny proces regeneracji. W skrajnych przypadkach leczenie wymagać będzie usunięcia przedniej ściany puszki kopytowej. W tej sytuacji stosowanie magnetoterapii należy konsultować z weterynarzem prowadzącym leczenie.

Pamiętajmy, że ropa w kopycie zawsze wymaga konsultacji i pomocy specjalisty weterynarii lub w mniej zaawansowanym stanie doświadczonego podkuwacza!

W skrócie

Clever Equipment to marka, której celem jest otwarcie drzwi do światowych standardów polskim jeźdźcom, właścicielom i hodowcom. Pragniemy aby konie w naszym otoczeniu mogły korzystać z rozwiązań rehabilitacyjnych oraz wspomagających zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną, takich jak w krajach gdzie nowoczesne technologie są bardziej zaawansowane.

Informacje kontaktowe

Clever Equipment - magnetoterapia koni
Tel:  +48 509 382 029
Email:    k.przybylska@crazyspring.pl

Znajdź nas na FB:

©2020 Clever Equipment - Crazy Spring. Magnetoterapia koni. Fizykoterapia i rehabilitacja. Realizacja TIMEDIA.PL