Blog

Ile czasu należy stosować magnetoterapię u koni?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W ostatnim czasie nie pojawiały się nowe wpisy na blogu, ponieważ byliśmy zajęci odwiedzaniem Was i Waszych koni. Korzystając jednak z wolniejszej chwili chciałabym odpowiedzieć na pytanie które zadawał każdy z Was: jak długo trzeba stosować magnetoterapię?

Istnieją dwie teorie dotyczące stosowania magnetoterapii jedna z nich proponuje codzienne zabiegi w okresie 7 dni, druga o cyklu 21 dni i  zabiegach stosowanych w co 2-3 dni. 

Osobiście jestem zwolenniczką dłuższego okresu, ponieważ pozwala on na wsparcie komórek w podczas ich pełnego cyklu rozwojowego od powstania do śmierci komórki.

Oczywistym jest, że proces regeneracji tkanek wymaga czasu - można go wspierać zwiększając wydolność zarówno chorych, jak również nowych komórek oraz poprzez poprawę mikro-krążenia. To możemy osiągnąć dzięki działaniu zmiennego pola magnetycznego.

Chciałabym pokazać Wam taki proces na przykładzie jednego z moich pacjentów, u którego zastosowałyśmy z właścicielką bardzo rzetelnie prowadzoną terapię w okresie 21 dni. Pacjent to 22-letni wałach Banjo, któremu los nie szczędził problemów z nogami. Już jako kilkulatek musiał przejść dwie operacje na przednich nogach aby mógł normalnie funkcjonować - niestety Banjo jest ofiarą zbyt wczesnego zajeżdżania, wynikającego z błędnego wieku w paszporcie.

Aktualnie największą bolączką Banjo było zaawansowane zwyrodnienie stawu koronowego. Staw poddawany był licznym zabiegom weterynaryjnym: terapii komórkami macierzystymi, terapii kortykosteroidami, jak również zabiegom fizjoterapeutycznym. Niestety żadna z metod nie przynosiła długotrwałych efektów, a koń nadal wykazywał dużą bolesność przy obciążaniu chorej nogi.  Właścicielka Banjo gdy tylko dowiedziała się o możliwości skorzystania z wizyt z  magnetoterapią postanowiła spróbować tej metody.

Przed terapią Banjo bardzo wyraźnie pokazywał bolesność w chorym stawie. Na poniższym filmie wyraźnie widać oszczędzanie chorej nogi, niechęć do ruchu na przód oraz całkowitą sztywność na poziomie stawu koronowego. Zwyrodnienie jest na tyle zaawansowane, że doszło do skostnienia tkanki wokół stawu i ograniczenia ruchomości.

Banjo przed magnetoterapią

 

Podczas pierwszej wizyty Banjo był nieco zaskoczony zakładaniem derki w środku lata jednak pod koniec zabiegu zaczął się relaksować i zaakceptował moją obecność :)

 

 

 

W czasie całego procesu terapii mogłyśmy z właścicielką obserwować delikatną poprawę po każdym z zabiegów. Pierwsze rzuciły się w oczy: większa chęć do ruchu i próby równego obciążania przednich nóg. Następnie pojawiło się rozluźnienie w obrębie pleców oraz obszaru krzyżowo-biodrowego konia, które kompensowały próby odciążania chorej nogi.

 

W czasie zabiegów magnetoterapii koń Banjo został przewieziony do innej stajni ze względu na swój wiek i stan nóg - właścicielka zdecydowała o zapewnieniu mu stajni z dużymi padokami po których będzie mógł spacerować. Nie spodziewała się jednak tego co nastąpi później ;)

Aby uchronić Banjo przed negatywnymi skutkami transportu - napięcie, stres cały czas kontynuowałyśmy zabiegi jednak ze względu na zdecydowany wzrost witalności wałaszka zabiegi ograniczyłyśmy z całego ciała, tylko do samych nóg.

Po zakończonym cyklu 21 dni Banjo dostał swój padok i  zdecydowanie nabrał wiatru skrzydła, efekt przeciwbólowy magnetoterapii widać gołym okiem. Poprawie uległa postawa konia poprzez rozluźnienie mięśni, pojawiła się łatwość obciążania chorej nogi oraz poprawiła się ruchomość w chorym stawie. Mimo, że jego chody nie są czyste to chęci ruchu na przód w nim aż zbyt wiele. Spójrzcie sami:

Banjo szaleje na łąkach :)

 

Wszystkie zdjęcia i filmy oglądacie dzięki uprzejmości Joli Wrońskiej z Centrum Szkoleń Animalia

Nie możemy się doczekać aby móc przedstawić Wam więcej historii naszych pacjentów. Napiszcie do nas o czym najbardziej chcielibyście dowiedzieć się z naszego bloga!

W skrócie

Clever Equipment to marka, której celem jest otwarcie drzwi do światowych standardów polskim jeźdźcom, właścicielom i hodowcom. Pragniemy aby konie w naszym otoczeniu mogły korzystać z rozwiązań rehabilitacyjnych oraz wspomagających zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną, takich jak w krajach gdzie nowoczesne technologie są bardziej zaawansowane.

Informacje kontaktowe

Clever Equipment - magnetoterapia koni
Tel:  +48 509 382 029
Email:    k.przybylska@crazyspring.pl

Znajdź nas na FB:

©2020 Clever Equipment - Crazy Spring. Magnetoterapia koni. Fizykoterapia i rehabilitacja. Realizacja TIMEDIA.PL