Blog

Magnetoterapia w treningu

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Coraz częściej słyszymy o prawidłowym treningu konia i coraz większą uwagę przywiązujemy do jego biomechaniki ruchu. Wielu z nas korzysta ze wsparcia fizjoterapeutów dla swoich koni aby rozluźnić ich zmęczone treningiem mięśnie.

Zabieg magnetoterapii jest kolejnym z elementów, po który sięgają zawodnicy w sporcie, nie tylko w okresie zawodów ale również w codziennym treningu. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka:

  • redukcja zakwasów
  • wsparcie stawów
  • uelastycznienie ścięgien
  • rozluźnienie mięśni
  • ogólna regeneracja

Każdy trening powoduje powstawanie mikro urazów w mięśniach, powięziach i ścięgnach. Te powstające w mięśniach na następny dzień łączą się z zakwasami -  podczas ćwiczeń mięsień  napina się i rozciąga w wyniku czego zrywane są połączenia między aktyną i miozyną (kurczliwymi białkami w mięśniach) co powoduje przerywanie błony otaczającej włókna mięśniowe. Zakwasy powodują u konia ból, którego konsekwencją jest obniżenie mobilności, jakości pracy w treningu, a także napięcie mięśni pogarszające postawę. Oddziaływanie na organizm zmiennym polem magnetycznym może zmniejszyć odczuwanie bólu od razu po zabiegu. Dzieję się tak ponieważ uwalniane są endogenne substancje przeciwbólowe oraz zwiększony jest przepływ krwi w drobnych naczyniach co pozwala na szybsze usunięcie zbędnych metabolitów i dostarczenie substancji potrzebnych do odbudowy mięśnia po treningu. Mięśnie wolne od zakwasów i bólu stają się rozluźnione dzięki czemu nasze konie lepiej wypoczywają i mają więcej sił na następny dzień. 

Podczas treningu drobnym urazom ulegają również ścięgna, zwłaszcza u koni, którym stawiamy coraz wyższe wymagania ścięgna rozciągane są coraz mocniej w trakcie ćwiczeń. Bardzo częstą przyczyną odsunięcia koni od sportu są uszkodzenia częściowe lub zupełne ścięgien. Aby ich uniknąć staramy się dbać o dobre rozgrzanie konia przed treningiem i uzupełniamy dietę licznymi dodatkami paszowymi. Używając zmiennego pola magnetycznego możemy spowodować, że substancje odżywcze pochodzące z paszy w większym stopniu zostaną przyswojone oraz dostarczone do komórek ścięgna. Pola magnetyczne, w przeciwieństwie do innych terapeutycznych metod bio-fizykalnych, przenikają cały organizm i dzięki temu mogą docierać do każdej komórki z osobna.

 

Końskie stawy zbudowane są na bardzo podobnej zasadzie jak ludzkie czyli dwie kości lub więcej kości pokrytych chrząstką stawową, objętych jest torebką stawową, w której znajduje się maź stawowa. To właśnie maź jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie stawów i ich odżywienie. Substancje odżywcze dostarczane są do przestrzeni stawowej przez przenikanie  i nie ma w niej naczyń krwionośnych, a ich wystąpienie świadczy o stanie chorobowym. Żeby stawy były zdrowe proces przenikania substancji odżywczych musi przebiegać sprawnie - w tym wypadku magnetoterapia jako jedyna może wpłynąć na zmianę potencjału elektrycznego w komórkach i przyspieszenie tego procesu. Końskie stawy narażone są na bardzo duże przeciążenia ze względu na masę konia i wymagają od nas szczególnej troski aby nie podlegały tak częstym zwyrodnieniom.

Wielu z moich Klientów korzystających z zabiegu pomiędzy treningami mówi, że odczuwa znaczącą różnicę w jakości ruchu swojego konia, często słyszę o "puszczeniu pleców", lepszym podstawieniu zadu, rozluźnieniu konia, większym skupieniu na ćwiczeniach. Dzieję się tak, ponieważ konie po zabiegu szybciej wracają do formy i nie borykają się z bólem oraz napięciami mięśni to pozwala im się skoncentrować wyłącznie na pomocach jeźdźca. Ja również zaobserwowałam u Jaskra bardzo pozytywną odpowiedź na zabiegi w postaci zwiększenia mobilności w łopatkach, które stanowią szczególnie delikatny i trudny w treningu obszar u mojego konia.

 

W skrócie

Clever Equipment to marka, której celem jest otwarcie drzwi do światowych standardów polskim jeźdźcom, właścicielom i hodowcom. Pragniemy aby konie w naszym otoczeniu mogły korzystać z rozwiązań rehabilitacyjnych oraz wspomagających zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną, takich jak w krajach gdzie nowoczesne technologie są bardziej zaawansowane.

Informacje kontaktowe

Clever Equipment - magnetoterapia koni
Tel:  +48 509 382 029
Email:    k.przybylska@crazyspring.pl

Znajdź nas na FB:

©2020 Clever Equipment - Crazy Spring. Magnetoterapia koni. Fizykoterapia i rehabilitacja. Realizacja TIMEDIA.PL