Blog

Czym jest magnetoterapia dla koni?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Magnetoterapia to zabieg polegający na poddaniu pacjenta działaniu zmiennego pola elektromagnetycznego czyli magnetostymulacji. Zmienne pole magnetyczne, zwiększa potencjał elektryczny błony komórkowej przez co komórki w osłabionych lub chorych tkankach lepiej wykorzystują tlen, przyswajają składniki odżywcze i przyspieszają przemianę materii. Mówiąc wprost, komórki stają się silniejsze i wzmacniają osłabioną tkankę umożliwiając szybszą regenerację.


Każda choroba jest wynikiem zaburzenia funkcji komórek w organizmie. Poddając komórkę działaniu zmiennego pola magnetycznego przyspieszamy procesy metaboliczne, przemianę materii i rozpoczęcie procesów regeneracyjnych, przez co pośrednio wpływamy na toczące się stany chorobowe.

Przyspieszenie regeneracji jest podstawowym celem stosowania magnetoterapii - dzieję się to dzięki zwiększeniu przyswajania substancji odżywczych przez tkanki i zwiększeniu produkcji niezbędnych składników, np.: kolagenu i elastyny w chrząstkach uszkodzonych stawów lub naderwanych ścięgien u konia. Zastosowanie owijek magnetycznych pozwala na bezpośrednią magnetostymulację nóg konia. Dzięki temu tkanki regenerują się i koń odczuwa ulgę w bólu.

 

Zabiegi magnetoterapii wykazują także działanie przeciwzapalne, dzięki zwiększeniu ukrwienia uszkodzonej tkanki oraz wzmacnianiu odporności. Większe ukrwienie w chorej tkance powoduje szybsze dostarczanie do niej substancji zwalczających stan zapalny, np.: leukocytów. Wynikiem zabiegu jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, a w szczególności tych najdrobniejszych, które dostarczają pożywienie głęboko do tkanki - dzięki temu kontuzja u konia trwa krócej. Ponadto dodatkowym efektem rozszerzenia naczyń jest obniżenie ciśnienia krwi, co powoduje u koni efekt rozluźnienia i uspokojenia.

 

Działanie przeciwbólowe magnetoterapii można uzyskać na dwa sposoby: poprzez nałożenie aplikatora w miejscu bólu ale również wzdłuż kręgosłupa skąd wysyłany jest sygnał bólowy za pośrednictwem unerwienia. Jeżeli ból pojawia się przykładowo w kończynach zadnich, aplikator umieszczamy w odcinku lędźwiowym i krzyżowym, jeżeli w kończynach piersiowych, umieszczamy go w obszarze odcinka szyjnego i splotu ramiennego. Najwygodniejszymi aplikatorami w tym wypadku będą derka i kołnierz magnetyczny.

Ponadto udowodniono, że stosowanie magnetoterapii powoduje uwolnienie większej ilości endogennych opiatów, a te wpływają na podniesienie progu bólu i zmniejszają jego odczuwanie. Efekt ten nie trwa wyłącznie w trakcie zabiegu ale utrzymuje się nawet do kilku tygodni. 

Jeżeli weterynarz zalecił wizytę fizjoterapeuty u konia, warto wzbogacić ją dodatkowo magnetoterapią zmiennym polem magnetycznym.

A już w następnym wpisie dowiecie się dlaczego derki magnetyczne mają pozytywny wpływ na efekty treningu!

W skrócie

Clever Equipment to marka, której celem jest otwarcie drzwi do światowych standardów polskim jeźdźcom, właścicielom i hodowcom. Pragniemy aby konie w naszym otoczeniu mogły korzystać z rozwiązań rehabilitacyjnych oraz wspomagających zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną, takich jak w krajach gdzie nowoczesne technologie są bardziej zaawansowane.

Informacje kontaktowe

Clever Equipment - magnetoterapia koni
Tel:  +48 509 382 029
Email:    k.przybylska@crazyspring.pl

Znajdź nas na FB:

©2020 Clever Equipment - Crazy Spring. Magnetoterapia koni. Fizykoterapia i rehabilitacja. Realizacja TIMEDIA.PL